PL
 EN
 DE
Strona główna
Produkty
Pojemniki
Kubki
Pokrywki
Sztućce
Słomki
Talerze
Dystrybutory filtrujące - System POU
Artykuły medyczne
Kontakt
PL
 | EN
 | DE
PL
 | EN
 | DE

Dyrektywa Unijna

Dyrektywa 2019/904 - podstawowe informacje

Dyrektywa 2019/904 uchwalona 5 czerwca 2019 roku przez parlament Unii Europejskiej traktuje przede wszystkim o nowych zasadach sprzedawania, a więc wprowadzania na rynek produktów wykonanych częściowo lub w całości z plastiku. Przez to dyrektywę tę nazwano "dyrektywą plastikową" („The Single-Use Plostics Directive"), aby podkreślić, że od dnia jej wprowadzenia w życie kraje wspólnoty europejskiej będą skuteczniej walczyć z plastikiem, materiałem niszczącym naturalne środowisko i przyczyniającym się do pogorszenia stanu życia ludzi oraz zwierząt. Głównymi celami nowych zmian jest ograniczenie liczby nierozkładających się plastikowych produktów w środowisku pozostawionych bez należytej utylizacji oraz zachęcanie do kupowania i użytkowania zamienników wielorazowych lub jednorazowych stwarzanych z materiałów bezpiecznych dla środowiska lub łatwo przetwarzalnych ponownie. W ten sposób Unia Europejska chce ograniczyć ilość śmieci oraz promować zrównoważoną produkcję.

Co wprowadza dyrektywa plastikowa?

Wraz z rozpoczęciem 2021 roku dyrektywa unijna wprowadza zakaz sprzedaży oraz produkcji grupy wyszczególnionych produktów na podstawie materiału lub materiałów (i ich proporcji), z których zostały stworzone wraz z przeznaczeniem - w tym przypadku mowa o przeznaczeniu do bezpośredniego spożycia na miejscu. Produkty wskazane w dyrektywie to m.in. plastikowe talerze i sztućce, słomki i mieszadełka do napojów gorących i zimnych. Producenci, jeżeli nadal chcą sprzedawać tego typu produkty, będą zobligowani do wprowadzenia na rynek ich ekologicznych zamienników. Należy jednak mieć na uwadze, że dyrektywa wyłącza spod zakazu plastikowe opakowania, które nie kwalifikują się pod definicję „spożywania na miejscu", a więc opakowania cukiernicze, pojemniki do zgrzewania, pojemniki obiady (w tym zupy, sushi, tzw. "lunchboxy") oraz butelki, wszelkie pokrywki i kubeczki jednorazowe. Ponadto dyrektywa plastikowa szczegółowo wyznacza również kwestie dotyczące sprzedaży plastikowych zakrętek oraz procentu jaki ma stanowić chociażby recykling produktów plastikowych.

Dyrektywa plastikowa a podatek od plastiku

Warto również powiedzieć o tzw. podatku od plastiku ("plostic tax"), który zawiera się w dyrektywie plastikowej. Parlament unijny za jego pomocą chce walczyć nie tylko z nieekologicznymi produktami, ale również skutkami kryzysu z 2019 roku, który dotknął wszystkie państwa unijnej wspólnoty, w większym bądź mniejszym zakresie. Podatek od plastiku ma obowiązywać wszelkie opakowania, które nie będą poddawane recyklingowi. Podatek ten nie będzie ściągany z producentów, sprzedawców czy klientów, ale z bezpośrednio z budżetu państwa.

UNIKAT DYSTRYBUCJA

MAGAZYN DYSTRYBUCYJNY:
ul. Szaniawskiego 5
92-617 Łódź, Polska

KONTAKT

+ 48 511 571 798 - PL
+ 49 174 3911418 - DE

 

ADRES KORESPONDENCYJNY - BIURO FIRMY:
ul. Partyzantów 8
95-040 Koluszki, Polska

 

handel@unikatdystrybucja.pl
logistyka@unikatdystrybucja.pl
handel@unikatbio.eu

 

 


Clean Advantage